Wycieczka do Pszczyny!

Dnia 29 czerwca 2022 roku seniorzy w ramach projektu „Na naukę nigdy za późno”- 2021-1-PL01-KA122-ADU-000021044 wybrali się na wycieczkę Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz Ogrodów Kapias w Goczałkowicach- Zdroju. Każdy z seniorów miał możliwość poznania historii Muzeum Zamkowego. Mogli zagościć w sypialniach księżnej Daisy i księcia Hansa Heinrich XV. Na koniec zwiedzania seniorzy wybrali się do zbrojowni, gdzie mogli podziwiać zbroje i uzbrojenie nie tylko europejskie, ale również orientalne. Po obejrzeniu muzeum seniorzy wybrali się na spacer po parku, w którym można znaleźć cudowną herbaciarnie ukrytą pomiędzy drzewami. Tam też uczestnicy zrobili sobie przerwę, próbując przy tym różnorodnych herbat.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Goczałkowicach, a dokładnie w Ogrodach Kapias. Są to przepiękne ogrody pokazowe podzielone na dwie części, które zajmują prawie 40 hektarów i zawierają 50 zakątków tematycznych, które są niepowtarzalne i wyjątkowe! Każdy znajdzie tam coś dla siebie! Zwiedzanie tak pięknego, a zarazem dużego terenu zajęło uczestnikom łącznie 2,5 godziny, nie wliczając w to przerwy na posiłek i słodkości !

Chciałbyś wybrać się na podobną wycieczkę jak nasi seniorzy? Nic prostszego! Zapraszamy na nasz kanał na YouTube’ie!

–> https://youtu.be/MQV9EXbvp1U – Kliknij i sprawdź jak bawili się nasi seniorzy!

Chwalimy się!

Miło nam poinformować, że projekt „Senior otwarty na świat”- 2022-1-PL01-KA122-ADU-000071920 przeszedł pomyślnie ocenę i zostało nam przyznane dofinansowanie na jego realizację w ramach programu Erasmus +. Projekt rozpocznie się już w tym roku! Głównymi celami projektu są:

  • Poszerzanie oferty edukacyjnej dla dorosłych słuchaczy oraz skierowanie jej do grup defaworyzowanych i osób z mniejszymi szansami;
  • Podniesienie jakości zarządzania organizacją poprzez doskonalenia kompetencji kluczowych pracowników;
  • Podniesienie kompetencji pracowników dydaktycznych w zakresie prowadzenia zajęć z dorosłymi;
  • Nawiązanie partnerstw z organizacjami zajmującymi się nieformalnym kształceniem dorosłych;

Śledźcie nasz Fanpage! Wkrótce pojawi się więcej informacji na ten temat!

To nie koniec dobrych wiadomości! Pozytywną ocenę uzyskał również projekt „E-Senior II” – 2022-1-PL01-ESC30-SOL-000067331. I tym samym otrzymaliśmy dofinansowanie na jego realizację z programu Europejskiego Korpusu Solidarności. Projekt rusza lada moment! Jego główne cele to:

  • Wprowadzenie seniorów do wirtualnej rzeczywistości;
  • Rozbudzanie zainteresowania środowiskiem wirtualnym i nowymi technologiami;
  • Uświadamianie korzyści wynikających z aktywności cyfrowej;
  • Promowanie postawy aktywnego seniora w środowisku lokalnym.

Bądźcie na bieżąco i czekajcie na nowe informację, bo już za chwilę rozpoczniemy rekrutację na zajęcia w Opolu!

Czas na przerwę wakacyjną!

W dniu 1 lipca 2022 roku odbył się grill w ramach projektu „Świat na talerzu”- 2021-2- PL01-ESC30-SOL-000040182. Dania na grill pochodzą z kuchni tureckiej i zostały przygotowane przez naszych seniorów. Podczas spotkania seniorzy mogli spróbować:

  • Ezme- podobna do salsy;
  • Młode ziemniaczki w sosie jogurtowo-czosnkowym ze świeżymi ziołami;
  • Szaszłyki z kurczaka po turecku;
  • Turecki sos Tzatziki;
  • Pierś kurczaka marynowana w jogurcie;

Pomimo wielkich upałów frekwencja nie zawiodła. Grill był również uroczystym spotkaniem przed przerwą wakacyjną. Wszyscy świetnie się bawili i jak nakazuje turecka tradycja, nikt się nie spieszył i każdy celebrował tę chwile! Przepisy dań pojawią się wkrótce na blogu kulinarnym na naszej stronie internetowej projektu!

–> https://swiatnatalerzu.fundacjasmart.pl/

Chorwackie przysmaki

Kuchnia chorwacka słynie z niezwykle bogatych, różnorodnych, ale przede wszystkim smacznych dań. Znaleźć w niej można elementy kuchni śródziemnomorskiej, jak i typowe smaki bałkańskie. Każdy region Chorwacji posiada swoje unikatowe przysmaki, jednak to, co je łączy to ich niezwykły aromat
i smak.

W dniu 24 czerwca 2022r w Branżowej Szkole I Stopnia w Sosnowcu przy ul. Szymanowskiego 3b odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których seniorzy przygotowywali chorwackie specjały wraz z oryginalnymi przepisami tj.:

  • ČOBANAC – gulasz z kilku gatunków mięs;
  • dalmatyńskie fritule, czyli chorwackie małe pączki;
  • PUNJENA PAPRIKA, czyli papryka faszerowana;
  • makaron z krewetkami z pomidorkami koktajlowymi i natką pietruszki;

Pełne przepisy ww specjałów dostępne będą na blogu. Współczesna kuchnia chorwacka mimo to, że jest taka różnorodna, to zawsze pozostaje pyszna. Bogactwo kuchni jest olbrzymie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warsztaty kulinarne prowadzone były w ramach projektu „Świat na talerzu”- 2021-2-PL01-ESC30-SOL-000040182.

Przerwa wakacyjna w nauce języków obcych

W czwartek tj. 23 czerwca 2022 r. odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia z języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, organizowane w ramach projektu „Nauka języków obcych jest fajna” 2021-2-PL01-ESC30-SOL-000040177.Na początku zajęć uczestnicy przypomnieli sobie polskie zwroty i wyrażenia potrzebne przy złożeniu zamówienia w restauracji oraz każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom.
W tym też dniu grupa młodzieży pod opieką Pani Joanny wraz z drugą grupą obywateli z Ukrainy i prowadzącą zajęcia Panią Bożeną, udali się do pobliskiej restauracji. Każde dziecko mogło samodzielnie zamówić po polsku swoje ulubione smaki lodów rzemieślniczych. Doskonale z tym zadaniem poradziła sobie również druga grupa uczestników, kupując lody lub napój. Był to bardzo miło spędzony czas.

Chwalimy się!

Czas pochwalić się, że w ramach projektu „Nauka języków obcych jest fajna”- 2021-2-PL01-ESC30-SOL-000040177 stworzyliśmy zakładki do książek w trzech różnych wariantach:

  • pierwsza wersja zawiera tabele z czasownikami nieregularnymi w języku angielskim,
  • druga posiada trzy tabelki z nazwami dni tygodnia, miesięcy oraz podstawowe liczebniki w języku niemieckim,
  • trzecia odsłona jest poświęcona językowi polskiemu dla Ukrainców i znajdziemy na niej podobnie, jak w wersji drugiej nazwy dni tygodnia, miesięcy oraz liczebniki podstawowe.

Kto chce?

Zajęcia języka niemieckiego

Cztery miesiące zajęć z języka niemieckiego realizowanych w ramach projektu Europejskiego Korpusu Solidarności „Nauka języków obcych jest fajna”- 2021-2-PL01-ESC30-SOL-000040177 minęły w okamgnieniu. Był to czas niezwykły i wyjątkowy. Czas nauki, czas poznawania i utrwalania wiedzy z języka niemieckiego.

Systematyczna nauka i praca sprawiły, że seniorzy na zajęciach językowych z chęcią poznawali nowe zwroty i wyrażenia związane z sytuacjami życia codziennego, rozwijali sprawności językowe oraz poznawali kulturę, historię i geografię Niemiec, Austrii, Szwajcarii. W ostatnim czasie program zajęć językowych obejmował następujące zagadnienia:

  • żywienie: (np. posiłki, artykuły spożywcze, restauracja, karta dań, zamawianie potraw, określenie ilości i wagi), czasownik „essen”;
  • zakupy: (np. dom towarowy, ubrania, określenie rozmiaru garderoby);
  • świat przyrody (np. pogoda, zjawiska atmosferyczne, temperatura);

Program zajęć dostosowany jest do wieku oraz umiejętności uczestników kursu. Na kolejne zajęcia z języka niemieckiego zapraszamy Seniorów już po wakacjach. Będziemy wspólnie kontynuować rozpoczętą już przygodę z językiem niemieckim.

Ostatnie zajęcia komputerowe przed wakacjami

W piątek tj. 10 czerwca 2022 r. odbyły się ostatnie przed wakacjami zajęcia komputerowe dla seniorów organizowane w ramach programu Erasmus+ „Na naukę nigdy za późno”- 2021-1-PL01-KA122-ADU-000021044.

Podczas ostatnich miesięcy seniorzy z wielkim entuzjazmem zdobywali nowe umiejętności tj.:

  • zakładali konto Google oraz pocztę Gmail, wysyłali e-maile i odpowiadali na wiadomości przychodzące;
  • kupowali bilety kolejowe przez Internet;
  • obrabiali zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych np. Facebook, Instagram;
  • tworzyli kolaże zdjęć do fotokalendarzy oraz filmów;
  • przygotowywali zdjęcia z wykorzystaniem witryn internetowych;
  • poznali programy graficzne;
  • korzystali z aplikacji Zdjęcia Google na komputerze;
  • korzystali z aplikacji Zdjęcia Google na telefonie;
  • korzystali z Dysku Google;
  • wyszukiwali serwisy do obróbki zdjęć i uczyli się z nich korzystać.

Na zajęciach seniorzy wykazali się wielką determinacją w zdobywaniu nowych umiejętności oraz poznawaniu zagadnień. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom kursu. Dziękujemy wszystkim seniorom za dotychczasową pracę. Życzymy miłych i bezpiecznych wakacji. Już dziś zapraszamy na kolejne zajęcia komputerowe po wakacjach. O szczegółach poinformujemy w sierpniu!

Czas na werdykt! Wyniki konkursu fotograficznego

W maju informowaliśmy was o organizowanym przez nas konkursie fotograficznym, który odbywał się w Technikum nr 4 Transportowym w Sosnowcu. Konkurs był organizowany w ramach projektu „Kolory Życia”-2021-1-PL01-ESC30-SOL-000036535. Uczniowie mogli zgłosić swoje prace w czterech kategoriach:

  1. Moje miasto
  2. Majowa przyroda
  3. Fotografia industrialna
  4. Fotografia kolor selektywny- solidarni z Ukrainą

Czas na przesłanie swoich prac uczniowie mieli do końca maja 2022 roku.  Nadszedł czas ogłosić wyniki konkursu! We wstępnie pragniemy podziękować za tak liczne zainteresowanie uczniów. Prace oceniało jury w składzie: Gabriela Szołtys (nauczycielka geografii i biologii), Renata Majewska (ulubiona Pani pedagog), Robert Jastrzębski (nauczyciel języka angielskiego). Decyzja była bardzo trudna! A oto werdykt:

W kategorii MOJE MIASTO:

  • I Miejsce– Emanuel Syrek, klasa 3DG
  • II Miejsce– Bartosz Bajer, klasa 2KT
  • III Miejsce ex aequo: Julia Mrzyczek, klasa 3CP i Miłosz Cogiel, klasa 3AG

W kategorii FOROGRAFIA INDUSTRIALNA:

  • I Miejsce– Jakub Mółka, klasa 1KT
  • II Miejsce ex aequo: Michał Kubanek, klasa 1KT i Emanuel Syrek, klasa 3DG
  • III Miejsce ex aequo: Bartosz Bajer, klasa 2KT i Miłosz Cogiel, klasa 3AG

W kategorii MAJOWA PRZYRODA:

  • I Miejsce– Emanuel Syrek, klasa 3DG
  • II Miejsce ex aequo: Kacper Kałwak, klasa 1KT i Bartosz Bajer, klasa 2KT
  • III Miejsce ex aequo: Weronika Piotrowska, Oliwier Dziędziel, Krystian Świętorecki (uczniowie klasy 2EO) oraz Nikoldem Cebulski, klasa 1LO
  • WYRÓŻNIENIE– Oliwia Antosz, klasa 1KT

W kategorii FOTOGAFIA/KOLOR SELEKTYWNY – Solidarni z Ukrainą

  • WRÓŻNIENIE dla Oliwi Bielińskiej (klasa 2ET) i Miłosz Cogiela (klasa AG)

Wszystkim uczniom, którzy przysłali fotografie na konkurs, serdecznie gratulujemy! Widać, że fotografia to ich pasja. Nie są to zdjęcia przypadkowe. Przemyślany kadr, odpowiednia ekspozycja i pomysł, pokazują wrażliwość i wysoki poziom umiejętności. Brawo!!!

Nie tak słodko

Kolejna akcja zakończona sukcesem! W ramach projektu „Kolory życia”- 2021-1-PL01-ESC30-SOL-000036535, odbyły się zajęcia dla uczniów Technikum nr 4 Transportowego w Sosnowcu. Zajęcia odbyły się 14 czerwca 2022 roku i były podzielone na dwie części:

  • Część teoretyczną- wyjaśniliśmy kwestię rodzajów cukrzycy jej przyczyny, objawy i powikłania.
  • Części praktyczną- rozwiązaliśmy tajemnicę pomarańczowego zastrzyku- glukagonu- czyli kiedy i w jaki sposób go podać, zmierzyliśmy cukier znanemu napojowi słodzonemu oraz jego wersji „0” a także poznaliśmy różnicę w leczeniu cukrzycy typu 1 za pomocą penów (zastrzyków) lub pompy insulinowej.

Nie obyło się również bez nowinek technologicznych. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda CGM (ciągły monitoring glikemii), w jaki sposób jest zakładany i obsługiwany przez specjalne aplikacje.  W innej aplikacji obliczyliśmy wartość kaloryczną przykładowego posiłku (z podziałem na białka, tłuszcze i węglowodany). Uczniowie zapoznali się także z zasadami przeliczania posiłków bez użycia smartfonów i aplikacji a jak wiadomo życie bez telefonu, jest dla niektórych niemożliwe 🙂