Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

W dniu 26 kwietnia 2021 roku grupa „Smerfów” i „Skrzatów” z Niepublicznego Żłobka
i Przedszkola w Siewierzu uczestniczyła w warsztatach ekologicznych organizowanych
w ramach projektu „Daj swoim rzeczom drugie życie”.  Podczas warsztatów Pani Dyrektor Przedszkola przybliżyła dzieciom problem związany z zanieczyszczeniem środowiska, zapoznała z tematyką dotyczącą ochrony drzew i krzewów oraz popularyzacją znanych gatunków drzew występujących na naszym terenie, a także zachęcała do działań na rzecz ochrony środowiska.

Wszyscy przedszkolacy bardzo chętnie zaangażowali się we wspólne sadzenie drzewek
i krzewów. Do recyklingowych doniczek dzieci sadziły sadzonki.  Posadzono aż 40 sztuk sadzonek. Na koniec sadzenia przedszkolaki zobowiązały się  dbać o posadzone drzewka i krzewy.

Przejdź na stronę projektu

Pierwsze zajęcia z projektu „E-senior”!

W piątek 23 kwietnia 2021r w Technikum nr 4 Transportowym w Sosnowcu odbyły się pierwsze zajęcia komputerowe organizowane w ramach projektu „E-Senior”!!

Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia dotyczące:

  • budowy komputera,
  • wykorzystywanie podstawowych funkcji komputera,
  • obsługa klawiatury i znaków specjalnych.

Z uwagi na sytuację związaną z pandemią seniorzy już na pierwszych zajęciach utworzyli konta Google, aby móc korzystać z wirtualnej klasy na platformie Google Classroom, dzięki temu będą mogli uczestniczyć na zajęciach stacjonalnie lub zdalnie w zależności od stanu zdrowia lub sytuacji w kraju.

Chcialibyśmy również zaprosić wszystkie chętne osoby do udziału w kolejnych zajęciach, które odbędą się w najbliższy piątek, tj. 30.04.2021r. o godz. 16.00 w Technikum nr 4 Transportowym w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 31, sala 32. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 737-180-406 i 500-714-676.

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny – ZAGRAJMY W ZIELONE

Fundacja Na Rzecz Edukacji SMART w Opolu oraz Ośrodek Kultury w Będzinie zapraszają dzieci i młodzież do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym – ZAGRAJMY W ZIELONE

organizowanym w ramach projektu „Daj swoim rzeczom drugie życie”.

Prace należy przesłać do 3 maja 2021 r. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody.

Zainteresowanych udziałem prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu

Czwarte spotkanie projektowe!

Za nami czwarte spotkanie projektowe online z projektu „Akademia świadomego rodzica – Rodzic na zastępstwo pilnie poszukiwany!”.
Skupiliśmy się nad głównymi zagadnieniami do „help- desk” oraz omówiliśmy różnice w funkcjonowaniu pieczy zastępczej w krajach partnerskich.

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

W dniu 26 marca 2021r. odbyły się organizowane przez Fundację SMART warsztaty tworzenia eko palmy wielkanocnej skierowane do uczestników Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Świat Dziecka” w Siewierzu.

Celem warsztatów było podniesienie świadomości ekologicznej najmłodszego pokolenia, kształtowanie umiejętności plastycznych, kreatywności oraz uwrażliwienie na piękno polskiej tradycji Wielkanocnej.

Uczestnicy zgodnie z udzielonymi wskazówkami prowadzących wykonywali eko palmy wielkanocne wykorzystując surowce naturalne tj.: gałązki wierzbowe, trzciny, barwinku, jałowca, bukszpanu, zasuszonych traw, zbóż, liści. Przedszkolaki wykonywali również kwiaty z kolorowej bibuły i krepiny. Podczas warsztatów powstały przepiękne palmy, które z pewnością zostaną wykorzystane podczas zbliżającej się „Niedzieli Palmowej”

Warsztaty organizowano w ramach projektu „Daj swoim rzeczom drugie życie”

Przejdź na stronę projektu

Dzielimy się naszym doświadczeniem z członkami Stowarzyszenia RAZEM w Czeladzi!

Rozpoczęcie realizacji projektu przez Stowarzyszenie RAZEM, było okazją do zaprezentowania założeń projektu „Akademia świadomego rodzica – Rodzic na zastępstwo pilnie poszukiwany!”.

Projekt E- Senior!

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że startujemy z Projektem „E- Senior” 2020-3-PL01-ESC31-094902!!

Projekt ma za zadanie wprowadzenie seniorów do wirtualnej rzeczywistości, pobudzenie ich ciekawości i przedstawienie możliwości z jakich mogą korzystać, aby ułatwić sobie życie oraz załatwianie codziennych spraw. Projekt będzie realizowany na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, planujemy zebrać dwie grupy 10-osobowe z którymi będziemy spotykać się na zajęciach dwa razy w miesiącu. Na zajęciach seniorzy będą uczyć się obsługi komputera od samych podstaw!

Start projektu planujemy na końcówkę kwietnia, dlatego już teraz zaczynamy rekrutację! Jeżeli masz wokół siebie seniorów, może to być:  babcia, dziadek, ciocia, a nawet sąsiad, który chciałby uczestniczyć w takich zajęciach, SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Chęć udziału w zajęciach można zgłosić poprzez:

  • naszą stronę internetową -> zakładka „Kontakt”
  • Facebook’a -> kliknij tutaj
  • telefonicznie -> 500 714 676
  • poprzez przesłanie wiadomości na adres e-mail fundacji:  fundacjasmart0@gmail.com

Czekamy na wszystkie zgłoszenia!

 

Wiosnę witamy dużymi zmianami

Nasz trening w miejscowości Kluszkowce był ostatnim, jaki odbyliśmy pod opieką naszego wspaniałego trenera. Z uwagi na jego dalsze plany zawodowe, byliśmy zmuszeni się z nim pożegnać. Dziękujemy mu za całe zaangażowanie, szereg dobrych rad, wsparcie, poświęcony czas i oczywiście za przekazaną wiedzę, a jednocześnie życzymy mu wielu sukcesów w dalszej karierze zawodowej!

6 marca po raz pierwszy pokonywaliśmy ścieżki wokół jeziora turawskiego w zmniejszonym gronie. Jednakże zdobyta dotąd wiedza i nabyte doświadczenie pozwoliło nam na samodzielne kontynuowanie treningów. Ponieważ w obydwu grupach wszyscy byli zgodni co do tego, że jedna osoba powinna dowodzić grupą, celem zachowania dyscypliny i dawnego klimatu treningów. W każdej z grup, wybrani na początku liderzy, przyjęli nowe – trenerskie obowiązki. W ciągu trzech ostatnich tygodni uczestnicy mieli okazję sprawdzenia efektywności treningów swoich grup, po wprowadzonych zmianach. Z dumą stwierdzamy, że pomimo nowo powstałego wyzwania obie grupy spisują się na medal! 🙂

To już nie są zwykłe rutynowe treningi mające na celu podniesienie poziomu zdrowia, świadomości i wytrzymałości fizycznej uczestników. Te treningi stały się ich prawdziwą pasją! Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszych efektów naszych treningów. Stałe zaangażowanie, systematyczność, ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki, nastawienie na nieustanne robienie postępów i promowanie wśród innych idei prowadzenia zdrowego stylu życia, stały się nieodzownymi elementami ich nowej codzienności. Możemy tylko chwalić, podziwiać i czekać na jeszcze więcej wspaniałych wieści. 😀

Akcja wymianka na Targowisku gminnym „Mój Rynek” w Mierzęcicach

W bardzo wietrzny piątek, tj. 19 marca 2021r. na Targowisku gminnym „Mój Rynek” w Mierzęcicach  przy ul. Wolności odbyła się darmowa wymiana ubrań, czyli tzw. szafing.

Impreza została odpowiednio wcześnie nagłośniona poprzez rozwieszenie w pobliskich miejscowościach plakatów informacyjnych. Plakaty rozwieszano na słupach, tablicach ogłoszeń, miejscowych sklepach, supermarketach, szkołach, przedszkolach. Akcja odbyła się pod hasłem „Daj swoim ubraniom drugie życie”. Okoliczni mieszkańcy już od wczesnych godzin porannych przynosili na nasze stoisko niepotrzebne, ale nadające się do noszenia używane ubrania, aby je wymienić na inne. Szafing zakończył się sukcesem. Panie pytały o następny raz, który już wiemy, że odbędzie się w kwietniu.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że biorąc udział w w/w wydarzeniach dajemy drugie życie naszym rzeczom, a zarazem dbamy o nasze środowisko. Wymiana ubrań jest nie tylko proedukacyjna, ale i ekonomiczna.

Przejdź na stronę projektu

Wielkanocne warsztaty rękodzieła artystycznego

W dniu 15 marca 2021r. w Stowarzyszeniu „ART-ECO plus” z siedzibą w Siewierzu prowadzone były wielkanocne warsztaty rękodzieła artystycznego. W spotkaniu wzięli udział członkowie w/w Stowarzyszenia oraz mieszkańcy Siewierza i okolic, których interesuje tradycyjne rzemiosło i chcieliby się nauczyć wykonywać dekoracji i ozdób wielkanocnych. Było gwarnie i radośnie. Podczas zajęć uczestnicy warsztatów wykonywali dekoracje wielkanocne wykorzystując technikę ozdabiania metodą decoupage. Dodatkowo do tworzenia dekoracji wielkanocnych zastosowano metodę sznurkową, dekorowanie gipiurą, koronką, wstążkami, upiększeniem koralikami, cekinami, słomką oraz piórkami. Do wykonywania w/w kompozycji wykorzystywano m.in.: słoiczki po posiłkach dla niemowląt, koszyczki po pasztetach, suszone polne kwiaty, nadając tym przedmiotom drugie życie. Wszyscy uczestnicy zadeklarowali dalszą chęć pielęgnowania pasji rękodzieła.

Przejdź na stronę projektu