DRUGIE ŻYCIE plastikowych butelek – warsztaty z rękodzieła.

Warsztaty z rękodzieła prowadzone w dniu 8 marca 2021r. w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu „Świat Dziecka” w Siewierzu były niezwykle ciekawe i interesujące. Poprzez udział w zajęciach dzieci przerabiały i dawały plastikowym butelkom drugie życie, czyli upcycling.

Jednak warsztaty te przewyższyły nasze oczekiwania. Tworzenie ozdób z „niczego” bardzo pobudziło kreatywność przedszkolaków i poprawiło samopoczucie – przecież własnoręcznie ograniczyli ilość odpadów. Powstały piękne kwiaty, które jakością i wyglądem nie odbiegają od tych kupionych w sklepie.

Przejdź na stronę projektu

3-dniowy trening pn. “W zdrowym ciele zdrowy duch”

W dniach 26-28 lutego 2021 r. odbył się nasz długo wyczekiwany trening wyjazdowy. Postanowiliśmy zrealizować go w miejscowości Kluszkowce, położonej w województwie małopolskim u podnóża stoków Pasmo Lubania i Gorce oraz góry Wdżar. Kluszkowce są niewielką, aczkolwiek niesamowicie malowniczą miejscowością, która urzekła nas od pierwszego wejrzenia. Już sam widok na jezioro Czorsztyńskie z górskim krajobrazem w tle napawa energią, a w połączeniu z uprawianymi przez naszych uczestników dyscyplinami sportu, otrzymujemy prawdziwą bombę energetyczną! 🙂

Mieliśmy niezwykłe szczęście mogąc cieszyć się tym krajobrazem tuż po ociepleniu. Góry okryte białą szatą wyglądają magicznie, jednakże nie kryliśmy radości z widoku topniejącego śniegu, ponieważ wiosenny krajobraz zdecydowanie ułatwiał nam przeprowadzenie treningów. Jak to w górach bywa, jednego dnia musieliśmy się uzbroić w ciepłe kurtki, a drugiego słońce od rana rozświetlało nasze trasy.

Zmiana otoczenia na te 3 dni nie tylko pozwoliła na zintensyfikowanie naszych treningów, lecz także na całkowite skupienie się uczestników na swoim zdrowiu i oczywiście zacieśnianiu nowych znajomości. Wszyscy cieszyli się daną chwilą, nie rozmyślając o codziennych obowiązkach. Co więcej poprzez możliwość większego skupienia uwagi na sporcie i zdrowym odżywianiu, w naszych uczestnikach niezwykle mocno rozgorzała myśl o konieczności utrzymania zdrowego trybu życia i przekonania do tego stylu życia jak największego grona osób, w szczególności bliskich. Nasi uczestnicy zrozumieli, że projekt poza szerzeniem idei zdrowego stylu życia, pomaga faktycznie zmienić to życie na lepsze. Odrobina wiary w siebie, trochę wysiłku oraz starań i mamy gotowy przepis na dłuższe, zdrowsze i co najważniejsze szczęśliwsze życie! 🙂

Uczestnicy naszego projektu do tej pory zyskali dużą i niezwykle cenną dawkę wiedzy na temat techniki uprawiania wybranych dziedzin sportu. Dowiedzieli się jak odpowiednia organizacja życia codziennego, kontrola czasu i stresu może wpłynąć na ich szczęście i zdrowie. Poznali tajniki zdrowego odżywiania, zawiązali nowe przyjaźnie, a podczas naszego treningu w Kluszkowcach otrzymali skondensowaną dawkę wszystkich nowych informacji i wiedzy.

Z żalem rozstawaliśmy się ostatniego dnia, ale na szczęście nasza przygoda będzie trwać nadal.

Zapraszamy do jej śledzenia na stronie projektu!!! 😀

A póki co, tradycyjnie już podzielimy się z Wami naszą fotorelacją z tych wspaniałych dni. 🙂

Przejdź na stronę projektu

Akcja wymianka na targowisku w Będzinie

W sobotę tj. 27 lutego 2021r. na największym Targowisku w południowej Polsce, czyli w Będzinie odbyła się bezgotówkowa akcja wymianka ubrań, torebek, butów, płyt, staroci. Transakcje wymienne odbywały się na zasadzie rzecz za rzecz. Ideą – jest recykling.

Akcja cieszyła się naprawdę dużym zainteresowaniem wśród osób, którym bliskie są idee ruchu zero waste, na które składa się m.in. zmniejszenie ilości posiadanych rzeczy lub ich wymiana. Organizowana była w ramach projektu „Daj swoim rzeczom drugie życie!”

Przejdź na stronę projektu

Warsztaty: Dinozaury z recyklingu

W dniu 26 lutego 2021r. w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu „Świat Dziecka” w Siewierzu, w grupie pięcio i sześciolatków odbyły się kreatywne warsztaty pn. „Dinozaury z recyklingu”. Podczas warsztatów dzieci wykorzystywały materiały, które zazwyczaj nie służą do zabawy, lecz lądują w koszu tj.: opakowania po jajkach, rolki po papierze toaletowym, plastikowe nakrętki, czyli przedmioty którym daliśmy drugie życie. Przedmioty te były wdzięcznym materiałem do warsztatów kreatywnego recyklingu w ramach którego tworzyliśmy ekologiczne dinozaury. Nasze eko-dinozaury stanowiły oryginalne projekty, w które włożono wiele wysiłku i serca. Warsztaty były świetną okazją do promowania ekologii wśród dzieci i ponownego wykorzystania rzeczy.

Przejdź na stronę projektu

Kolejne spotkanie z projektu „Akademia świadomego rodzica – Rodzic na zastępstwo pilnie poszukiwany!”

W piątek tj. 26.02.2021r odbyło się już trzecie spotkanie grupy partnerskiej projektu
„Akademia świadomego rodzica – Rodzic na zastępstwo pilnie poszukiwany!”. Ze względu na stan pandemii spotkanie odbyło się online na platformie Mirosoft Teams.

Wspólnie z naszymi partnerami:

  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej z Żor
  • Instituto de Apoio à Criança z Lizbony,
  • Viešoji įstaiga Mano šeimos akademija z Kowna

skupiliśmy się na udoskonaleniu naszej strony internetowej oraz omówiliśmy alternatywne sposoby zrealizowania treningu i spotkania na Litwie planowanego na maj. Przedyskutowaliśmy plan działania i pierwsze kroki tworzenia przewodnika „Help-desk”.

Przejdź na stronę projektu

Akcja wymianka w NŻiP „Świat Dziecka” w Siewierzu

W dniu 19.02.2021 r., w piątek o godz. 14.00 w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu „Świat Dziecka” w Siewierzu została przeprowadzona akcja wymianka poszczególnych przedmiotów. Dwa dni przed planowaną akcją postawiono na korytarzu przedszkola regał wymian. Ten wyjątkowy obiekt zachęcał dzieci i rodziców do przynoszenia zabawek, książek, klocków, puzzli, pluszaków i innych rzeczy, które jeszcze komuś mogłyby się przydać.
Obecność poszczególnych osób grupy inicjatywnej w dniu akcji wymianki przyczyniła się w znacznym stopniu do zwiększenia zainteresowania akcją.
Akcja umożliwiła dzielenie się (niemal) wszystkim. Upowszechniła ideę bezgotówkowej wymiany dóbr – mówi coach projektu „Daj drugie życie swoim rzeczom”.

Przejdź na stronę projektu

Świętujemy Światowy Dzień Kota

W dniu 17 lutego 2021r. w Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu „Świat Dziecka” w Siewierzu dzieci z grupy „Smerfów” i „Skrzatów” obchodziły Światowy Dzień Kota.

W tym dniu przedszkolaki z ochotą uczestniczyli w warsztatach ekologicznych z rękodzieła, wykonując samodzielnie maski kota. Podczas zajęć wykorzystywali materiały pochodzące z recyklingu np. papier, tekturę, tekstylia. Tworzenie masek z recyklingu było dla dzieci bardzo ciekawe i kreatywne, a zarazem „bardzo twórcze i estetyczne”.

Koty, kotki, koteczki bardzo dziękujemy Wam za duże zaangażowanie w dzisiejszych warsztatach.
Przejdź na stronę projektu

Mamy dla Was dobre wieści!

Hurra!

Możemy już potwierdzić, że z całą pewnością zrealizujemy nasz trening wyjazdowy! ?

Odbędzie się on w dniach 26-28 lutego 2021 r. ?

Póki co musimy się podzielić koleją dawką wspaniałych widoków jakie mamy okazję podziwiać w trakcie treningów. Tym razem nasze trasy okryte zostały białą szatą.
Przejdź na stronę projektu

Kreatywne warsztaty pn. „Walentynkowe eko-serce”

Tuż przed Walentynkami, tj. 12 lutego 2021 r. w Niepublicznym Przedszkolu „Tęczowa Kraina” w Dąbrowie Górniczej przy ul. Legionów 67 odbyły się kreatywne warsztaty z rękodzieła pn. „Walentynkowe eko-serce”.

Podczas zajęć grupa „Niedźwiadków” i „Tygrysków” wykonywała piękne eko-kartki walentynkowe. Wykorzystali zrecyklingowane papiery, gazety, piórka, tkaniny, koraliki, wstążki itp. dając im w ten sposób drugie życie. Spotkanie było bardzo twórcze i owocne, a uczestnicy już wypytywali o kolejne eko-warsztaty.

Przejdź na stronę projektu

Warszaty – „Eko-maseczki karnawałowe”

W dniu 8 lutego 2021 r. z myślą o karnawale, przeprowadziliśmy dla dzieci specjalne warsztaty.?
Kreatywne warsztaty z rękodzieła, które dotyczyły wykonywania „Eko-masek karnawałowych” były prawdziwą atrakcją, na którą czekały dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Dąbrowie Górniczej.
Na początku grupa „Niedźwiadków” oraz „Tygrysków” zapoznała się z różnymi technikami rękodzielniczymi, a następnie później samodzielnie wykonywali eko-maski, wykorzystując różnorodne materiały ekologiczne oraz dary natury tj. recyklingowy papier, filc, piórka, słomki z papieru, brokat, nici bawełniane itp.
Podczas warsztatów każdy uczestnik mógł stworzyć efektywną eko-maskę w duchu zero waste, która z pewnością przyda mu się na balu karnawałowym jako wspaniałe uzupełnienie stroju.???

Przejdź na stronę projektu