Zajęcia dla seniorów z udzielania pierwszej pomocy

W pierwszych dniach wakacji seniorzy z Sosnowca uczestniczyli w zajęciach z zakresu udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, tak aby w przypadku konieczności ratowania życia drugiej osoby potrafić odpowiednio zadziałać.

Były to zajęcia organizowane w ramach projektu „E-Senior II” nr projektu: 2022-1-PL01-ESC30-SOL-000067331.  Szkolenie poprowadziła pani Julia Mrzyczek – strażak, wykwalifikowany ratownik KPP w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi.

Na początku zajęć seniorzy obejrzeli film edukacyjny dotyczący udzielania pierwszej pomocy.

Poznali również procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze podczas zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Wówczas seniorzy mogli samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki tym zajęciom uczestnicy mogli dowiedzieć się nie tylko nowych i pożytecznych rzeczy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale jednocześnie pozbyć się błędnych stereotypowych poczynań, które dotąd uważali za właściwe.

Było to bardzo pomocne szkolenie, które może przynieś nieoceniony efekt – ratowanie życia.

Na zakończenie fachowa rada przekazana przez ratownika: Nośmy przy sobie gumowe rękawiczki i maseczkę, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą się nam przydać.

Przejdź na stronę projektu