Marzec miesiącem Zespołu Downa

Początek marca to nowy miesiąc, nowy kolor i nowa choroba z naszego projektu „Kolory życia”- 2021-1-PL01-ESC30-SOL-000036535. Marzec w naszym projekcie został przypisany do Zespołu Downa, a kolorem przewodnim jest kolor tęczy. Najbardziej rozpoznawalnym atrybutem choroby są kolorowe skarpetki. Zespół Downa to schorzenie o podłożu genetycznym, należące do grupy aneuploidii. Aneuploidia, polega na nieprawidłowej liczbie kopii chromosomów zawierających materiał genetyczny. W zespole Downa mamy do czynienia z potrójną, zamiast podwójnej, kopią 21. chromosomu. Nadmierna ilość materiału genetycznego zlokalizowanego w tym chromosomie jest przyczyną cech charakterystycznych dla tego zespołu. Należą do nich:

• typowe zmiany wyglądu
  • obniżenie ilorazu inteligencji
  • wiele wad towarzyszących

Dziewczyna zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com