16 grudnia odbyły się warsztaty – Profilaktyka Aids.
W czasie 90 minutowego warsztatu młodzież została zapoznana z tematem profilaktyki rozprzestrzeniania się wirusa HIV i choroby AIDS.
Ze względu na tematykę zastosowano ćwiczenie „Pajęcza sieć” pozwalające z jednej strony na integracje zespołu, rozluźnienie napięcia spowodowanego nową sytuacją (warsztaty, trener) i wyzwolenie procesów warsztatowych.
Samo ćwiczenie pozwala zaobserwować przebieg interakcji społecznych i rozprzestrzenianie się tego „co niewidoczne” – w tym wypadku wirusa.
Uczniowie mieli możliwość przetestować swoją asertywność (zadania sprzedażowe realizowane w parach) i poznać techniki jej wzmocnienia. Asertywność, obok zachowania środków zabezpieczających (sanityzacja, dezynfakcja, antykoncepcja) jest kluczową cechą w profilaktyce chorób zakaźnych.
Wiadomości teoretyczny zostały podane w czasie dyskusji o problemie jakim jest wirus HIV.
W ramach podsumowania odegrano scenki na następujące tematy:
1) Wizyta w studiu tatuażu
2) Umówienie się na wykonanie testu na obecność HIV w laboratorium lub zamówienie testu do samodzielnego wykonania w domu
3) Przeprowadzenie rozmowy z partnerem/partnerką na temat sprawdzenia obecności wirusa HIV przed podjęciem współżycia seksualnego
Realizacja scenek pozwoliła utrwalić i wykorzystać zdobytą wiedzę (jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w różnych kontaktach – salony kosmetyczne, wykonywanie tatuaży, kontakty seksulane).
Bardzo istotnym elementem było zainscenizowanie sytuacji związanej z przeprowadzeniem testu (jak i gdzie mnożna to sprawdzić? co robić dalej? gdzie szukać pomocy?).
Elementem kończącym była gra „Dziękuję Ci, BINGO!”, w której uczniowie szukali jakimi dysponują zasobami w swojej grupie rówieśniczej (kto potrafi wysłuchać? kto potrafi wesprzeć? kto potrafi dodać odwagi?, kto potrafi rozbawić? itd). Dzięki temu, każdy uczeń wyszedł z zajęć nie tylko z bazą faktów na temat wirusa HIV, ale także ze świadomością, iż w razie problemów są osoby, na które może liczyć.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Kolory życia – finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności.