Wielkie sprzątanie!

W sobotę (8 maja 2021r.) na terenie Nadleśnictwa Siewierz odbyło się wielkie sprzątanie terenów dawnej kopalni galmanu Anna w Strzemieszycach Małych.
Akcja sprzątania obejmowała las na terenie Szlaku Kruszcowego w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszyce Małe. Kilkadziesiąt osób sprzątało teren. Zebrano bardzo dużą ilość śmieci: głównie butelki szklane i plastikowe, opony, reklamówki. Nie zabrakło również odpadów większych gabarytów, jak zderzaki samochodowe, obudowy telewizorów, pancerze od kabli. Wszystkim uczestnikom zapewniono rękawiczki, maseczki, worki na śmieci oraz wodę do picia.
Ze względu na stan epidemii oraz nałożone obostrzenia sprzątanie zalegających śmieci w lasach było możliwe w niewielkich grupach lub/i indywidualnie z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.
Na zakończenie przy ognisku uczestnicy akcji piekli kiełbaski a dzieci zajadały się słodkościami.
Organizatorami tej akcji byli:
– Stowarzyszenie Art-Eco plus
– Fundacja na rzecz edukacji SMART
– Nadleśnictwo Siewierz, Lasy Państwowe
– Muzeum Miejskie Sztygarka Mms.
W akcji uczestniczyły również:
– Stowarzyszenie Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne
– Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce
– Grupa nordic walking Żółwiki
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się wspólnie zadbać o środowisko i okolicę.