Wracamy po wakacjach!

Wakacje już za nami i choć chciałoby się jeszcze trochę je przedłużyć, to niestety nic z tego…  Nadszedł czas na powrót do projektów! Dlatego też wracamy z projektem „Kolory Życia”- 2021-1-PL01-ESC30-SOL-000036535. Przypominamy, że projekt ma na celu obudzenie świadomości wśród ludzi młodych o tym, jak ważna jest profilaktyka i dbanie o swoje zdrowie. Każdy miesiąc i kolor w tym projekcie jest poświęcony innej chorobie, jako, że zaczął się wrzesień to czas na chorobę Alzheimera, a kolorem przewodnim jest fioletowy. Alzheimer to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracyjna) powodująca ogólne otępienie, rozwijająca się bardzo wolno. Na Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, który ukończyły 65 rok życia, dlatego tak często wiązana jest z mniejszą sprawnością umysłową z powodu wieku. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji daje różne objawy takie jak:

• Zaburzenia pamięci;
  • Obniżenie ogólnej aktywności psychicznej;
  • Zaburzenia orientacji w przestrzeni i w czasie;
  • Częste zmiany nastroju;
  • Niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności;
  • Apatia;

Objawy różnią się od siebie w zależności od stadium choroby.